piątek, 01 sierpnia 2014

OWOCE / AKTUALNOŚCI

DATA PUBLIKACJI: 30.03.2011
AUTOR: Jolanta Szaciłło

Jakie truskawki opłaca się produkowaćNa Ogólnopolskiej Konferencji Truskawkowej plantator Łukasz Konopacki ze Skierniewic podzielił się swoimi przemyśleniami dotyczącymi opłacalności produkcji truskawek. Na podstawie jego wyliczeń okazuje się, że przy zachowaniu wysokiej kultury uprawy produkcja dla przemysłu jest najmniej opłacalna, a uprawa truskawek powtarzających owocowanie daje w dwuletnim cyklu produkcyjnym około 60% zysku w stosunku do zainwestowanych pieniędzy. Dlaczego więc produkcja truskawek w sezonie letnio-jesiennym jest tak mało popularna? Przeważają u nas drobne gospodarstwa, w których producent stara się przede wszystkim maksymalnie ograniczyć koszty uprawy. Nie sprzyja nowoczesnym uprawom duży koszt założenia i prowadzenia plantacji. Oczywiście za owoce wysokiej jakości można uzyskać wysokie ceny, lecz w przypadku popełnienia błędu lub niesprzyjającej pogody przedsięwzięcie może zakończyć się niepowodzeniem. „Klęski urodzaju” też powodują spadek cen.

Najważniejszym zadaniem przed rozpoczęciem inwestycji jest zapewnienie sobie opłacalnego zbytu. Trzeba też poszukać takiego rynku, na którym konsument jest skłonny zapłacić więcej pieniędzy za towar wysokiej jakości, a dziś już stopniowo coraz więcej klientów ceni takie owoce.TAGI: truskawki
KOMENTARZY: 0
TWOJA OCENA:
Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 1.0 z 5. 1 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.

Dodaj komentarz

Nick:
Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka:

Jeżeli chcą Państwo zamieścić komentarz do tego artykułu, prosimy o wypełnienie znajdującego się po lewej formularza.

Państwa komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora. Hortpress Sp. z o.o. zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy bez konieczności podania powodu.

Prezentowane komentarze nie przedstawiają stanowiska Hortpress Sp. z o.o., a jedynie ich autorów.