poniedziałek, 28 lipca 2014

OWOCE / AKTUALNOŚCI

DATA PUBLIKACJI: 14.03.2011
AUTOR: Henryk Czerwiński

Ile jabłek, jakie ceny?


Ile jabłek, jakie ceny?

Profesor Eberhard Makosz, podczas XXXI Seminarium Sadowniczego w Limanowej, przedstawił szacunkowe dane dotyczące zapasów jabłek w Polsce i w krajach UE. Ilość jabłek w Polsce na 1 lutego br. oszacowano na 370 tys. t (wobec 460 tys. t w tym samym okresie roku ubiegłego). 1 marca br. w polskich chłodniach było 250 tys. t tych owoców (wobec 350 tys. t w tym samym okresie roku ubiegłego). Zapasy unijne na dzień 1 lutego br. kształtowały się na poziomie 2,2 mln t (wobec 2,4 mln t w roku ubiegłym). Dane z 1 marca br. nie są jeszcze znane (w ubiegłym roku zapasy europejskie wynosiły w tym okresie 1,6 mln t).

Ceny jabłek w tym roku są wyższe niż w roku ubiegłym. Jeśli w najbliższym czasie cena oferowana za owoce odmiany ‘Idared’ wyniesie 1,6–1,8 zł/kg, a pozostałych odmian – 2,0–2,2 zł/kg, wskazana jest ich sprzedaż. W okresie maj – czerwiec cena skupu jabłek wysokiej jakości może dojść do 2,5 zł/kg, pod warunkiem, że na rynku będzie ich niewiele (taka cena może dotyczyć najwyżej połowy zapasów i tylko owoców wysokiej jakości!). Lepiej jednak nie ryzykować i nie czekać do tego czasu z ich zbytem. Może okazać się, że przy nagłym pojawieniu się większej ilości jabłek, nie uda się ich sprzedać.
TAGI: ceny jabłka
KOMENTARZY: 0
TWOJA OCENA:
Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym, który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.

Dodaj komentarz

Nick:
Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka:

Jeżeli chcą Państwo zamieścić komentarz do tego artykułu, prosimy o wypełnienie znajdującego się po lewej formularza.

Państwa komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora. Hortpress Sp. z o.o. zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy bez konieczności podania powodu.

Prezentowane komentarze nie przedstawiają stanowiska Hortpress Sp. z o.o., a jedynie ich autorów.