czwartek, 31 lipca 2014

OWOCE / ARTYKUŁY

DATA PUBLIKACJI: 01.06.2011
AUTOR: Ewelina Wiącek

Nasionnica trześniówka


Nasionnica trześniówka Nasionnca trześniówka na owocu wiśni

 

Larwy nasionnicy trześniówki powodują robaczywienie owoców czereśni i wiśni. Zasiedlone owoce są bardzo trudne do rozpoznania, jedynie w miejscu żerowania jaj widać lekkie wklęśnięcie. Najmocniej atakowane są odmiany najpóźniej dojrzewające. Muchówki wylatują najczęściej na przełomie maja i czerwca. Muchówki nasionnicy trześniówki stają się aktywne w temperaturze powyżej 14°C, a ich liczną obecność na owocach obserwuje się zwykle na nasłonecznionych drzewach. Jedna samica może złożyć od 100 do 250 jaj. Samica nacina skórkę owocu podłużne, przez które wprowadza do jego wnętrza jedno jajo, a następnie zaznacza jego powierzchnię feromonem owipozycyjnym, zabezpieczając go w ten sposób przed złożeniem jaj przez inne samice. Zimna i deszczowa pogoda w okresie lotu nasionnicy trześniówki utrudnia składanie jaj.

Szczegółowe informacje o sposobach zwalczania chorób i szkodników w uprawach sadowniczych można znaleźć w „Programie ochrony roślin sadowniczych na rok 2011” wydawnictwa Hortpress.

 

 KOMENTARZY: 1
TWOJA OCENA:
Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 5.0 z 5. 6 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.

Dodaj komentarz

Nick:
Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka:

Jeżeli chcą Państwo zamieścić komentarz do tego artykułu, prosimy o wypełnienie znajdującego się po lewej formularza.

Państwa komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora. Hortpress Sp. z o.o. zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy bez konieczności podania powodu.

Prezentowane komentarze nie przedstawiają stanowiska Hortpress Sp. z o.o., a jedynie ich autorów.