środa, 23 lipca 2014

OWOCE / ARTYKUŁY

DATA PUBLIKACJI: 31.03.2011
AUTOR: Mariusz Marczak

Walka z chwastami w uprawie truskawek


Walka z chwastami w uprawie truskawek

 

Już od 1 stycznia 2014 roku w Unii Europejskiej będzie obowiązywać integrowana ochrona przed organizmami szkodliwymi. Prelegent proponował zawczasu wprowadzać taką ochronę przed chwastami, ponieważ jest ona najbardziej rozsądna i doskonale sprawdza się na plantacjach truskawek. Program ochrony przed chwastami należy wcześniej zaplanować i następnie konsekwentnie zrealizować, uwzględniając biologię chwastów i roślin uprawnych.

Prowadząc ochronę integrowaną należy połączyć ze sobą różne metody ochrony przed chwastami, a także stosować przemienne sposoby odchwaszczania. W trakcie sezonu można stosować herbicyd w dolnych zalecanych dawkach i następnie ściółkować glebę słomą. Inną opcją jest łączenie aplikacji herbicydów, uprawy mechanicznej i ściółki lub tylko herbicydów i uprawy mechanicznej. W przypadku mateczników sytuacja jest odwrotna, zaczyna się od uprawy mechanicznej, a kończy na herbicydach. Drugim istotnym aspektem ochrony integrowanej jest równorzędne użycie różnych metod ochrony przed zachwaszczeniem. Mianowicie należy prowadzić uprawę mechaniczną i w rzędach samych truskawek stosować herbicyd. Dr hab. Jerzy Lisek powiedział, że prowadząc ochronę integrowaną ograniczamy niekorzystne następstwa przed chwastami. Natomiast stosując jedynie uprawę mechaniczną doprowadzimy do erozji gleby, a w przypadku użycia tylko herbicydów pojawi się kłopot z pozostałościami. W przypadku dysponowania kilkoma metodami należy zawsze wybrać taką, która będzie właściwa do naszych warunków. Wprowadzenie rotacji metod pozwala ograniczyć kompensację zachwaszczenia, a w przypadku ochrony chemicznej przeciwdziałamy selekcji biotypów odpornych.

 KOMENTARZY: 0
TWOJA OCENA:
Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 3.2 z 5. 20 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.

Dodaj komentarz

Nick:
Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka:

Jeżeli chcą Państwo zamieścić komentarz do tego artykułu, prosimy o wypełnienie znajdującego się po lewej formularza.

Państwa komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora. Hortpress Sp. z o.o. zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy bez konieczności podania powodu.

Prezentowane komentarze nie przedstawiają stanowiska Hortpress Sp. z o.o., a jedynie ich autorów.