środa, 30 lipca 2014

RYNEK / AKTUALNOŚCI

DATA PUBLIKACJI: 25.01.2013
AUTOR:

Korzystne przepisy ws. dopłat dla rolników za 2013 r.


Korzystne przepisy ws. dopłat dla rolników za 2013 r.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Nowe przepisy umożliwią stosowanie dodatkowych dopłat dla rolników za 2013 r. – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

nioski o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego za 2013 r. będzie można składać od 15 marca do 15 maja bieżącego roku. Dokumenty takie przyjmować będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Projektowane zmiany są następstwem wejścia w życie unijnego rozporządzenia, zmieniającego dotychczasowe przepisy w zakresie stosowania płatności bezpośrednich dla rolników w odniesieniu do roku 2013. 

Zgodnie z projektowanymi przepisami, dopłaty będą przyznawane rolnikom, którzy otrzymywali za 2012 r. tzw. krajowe płatności uzupełniające, czyli producentom zbóż, roślin oleistych, wysokobiałkowych i motylkowatych, roślin paszowych na trwałych użytkach zielonych, chmielu, skrobi ziemniaczanej i tytoniu. 

W Polsce dopłaty bezpośrednie składały się dotychczas z dwóch składników, była to tzw. płatność jednolita, która przysługiwała wszystkim posiadaczom ziemi (nawet jeżeli jej nie uprawiali) oraz płatności uzupełniającej płaconej z krajowego budżetu i przeznaczonej tylko dla niektórych sektorów produkcji. 

Środki finansowe przeznaczone na przejściowe wsparcie krajowe zostaną określone w projekcie budżetu na 2014 r.

Źródło: tvp.infoKOMENTARZY: 0
TWOJA OCENA:
Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 5.0 z 5. 1 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.

Dodaj komentarz

Nick:
Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka:

Jeżeli chcą Państwo zamieścić komentarz do tego artykułu, prosimy o wypełnienie znajdującego się po lewej formularza.

Państwa komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora. Hortpress Sp. z o.o. zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy bez konieczności podania powodu.

Prezentowane komentarze nie przedstawiają stanowiska Hortpress Sp. z o.o., a jedynie ich autorów.