piątek, 25 lipca 2014

RYNEK / AKTUALNOŚCI

DATA PUBLIKACJI: 24.03.2011
AUTOR: Marta Szyperek

Zmiany w działaniu „Ułatwianie startu młodym rolnikom”


Zmiany w działaniu „Ułatwianie startu młodym rolnikom” Fot. Agnieszka Majewska

16 marca br. minister Marek Sawicki podpisał nowelizację rozporządzenia dotyczącą szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.

Jedna z wprowadzonych zmian dotyczy ustalania kolejności przysługiwania pomocy. Kolejność wynika z uzyskanej liczby punktów, przyznawanych według trzech kryteriów wyboru: powierzchnia użytków rolnych w tworzonym gospodarstwie, kwalifikacje zawodowe wnioskodawcy, stopa bezrobocia w powiecie, w którym położone jest gospodarstwo. W przypadku wnioskodawców, którzy uzyskają taką samą liczbę punktów, o kolejności przyznania pomocy zdecyduje powierzchnia użytków rolnych. Spośród tych, którzy uzyskają jednakową liczbę punktów i wskazali we wniosku gospodarstwa o identycznej powierzchni, o kolejności przyznania wsparcia zadecyduje data złożenia poprawnego i kompletnego wniosku.

Zmienione rozporządzenie dopuszcza także możliwość przyznania pomocy wszystkim młodym rolnikom, którzy rozpoczęli działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym, bez względu na sposób nabycia/wejścia w jego posiadanie (o ile od dnia rozpoczęcia działalności rolniczej do dnia złożenia wniosku nie upłynęło więcej niż 12 miesięcy, a do dnia wydania decyzji o przyznaniu pomocy – więcej niż 18 miesięcy). Podpisana została również nowelizacja rozporządzenia w sprawie podziału środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. Oznacza to, że wnioskodawcy, dla których w 2010 roku nie wystarczyło środków finansowych, będą mogli uzyskać wsparcie bez konieczności ponownego składania wniosków w ramach tegorocznego naboru (o ile spełniają obowiązujące w ubiegłym roku warunki przyznania pomocy). Więcej informacji na stronie Ministerstwa Rolnictwa.

Źródło www.minrol.gov.plKOMENTARZY: 0
TWOJA OCENA:
Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym, który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.

Dodaj komentarz

Nick:
Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka:

Jeżeli chcą Państwo zamieścić komentarz do tego artykułu, prosimy o wypełnienie znajdującego się po lewej formularza.

Państwa komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora. Hortpress Sp. z o.o. zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy bez konieczności podania powodu.

Prezentowane komentarze nie przedstawiają stanowiska Hortpress Sp. z o.o., a jedynie ich autorów.