sobota, 26 lipca 2014

WARZYWA / AKTUALNOŚCI

DATA PUBLIKACJI: 01.10.2011
AUTOR: Jolanta Szaciłło

Syngenta i jej nowe pomidory (cz. II)


Syngenta i jej nowe pomidory (cz. II) Brightina F1

Pośród nowości odmianowych firmy nasiennej Syngeta Seeds, prezentowanych w trakcie XIII Dni Ogrodnika w Gołuchowie zaprezentowano nowe odmiany pomidorów.

Brightina F1(dawniej pod numerem T47455) to pomidor o masie 190-210 g, równomiernie karbowany o lekko spłaszczonym kształcie, o szypułce krótkiej, zagłębionej i zakrzywionej, ułatwiającej sortowanie mechaniczne. Owoce są wyrównane przez cały sezon i odznaczają się doskonałą twardością. Roślina o generatywnym charakterze wzrostu, o luźnym otwartym pokroju ułatwiającym utrzymanie prawidłowego klimatu w łanie, charakteryzuje się szybkim przyrostem tygodniowym, daje wysoki i wczesny plon, zalecana do uprawy szczepowej. W celu uzyskania optymalnego balansu generatywno-wegetatywnego należy regulować ilość zawiązków tak, aby uzyskać do 4 owoców w gronie (do 3 owoców na pierwszych gronach w przypadku wczesnych nasadzeń oraz w okresie od połowy czerwca do końca lipca).
Odmiana gronowa Clavero F1 (T47110) ma okrągłe owoce o masie 140-150 g równomiernie dojrzewające w gronie, twarde i trwałe o wyrównanej wielkości, o aromatycznym smaku i okazałej szypułce długo zachowującej atrakcyjny wygląd. Roślina ma stabilny wigor przez cały okres wegetacji, otwarty pokrój i wzniesione liście, generatywny charakter wzrostu, bardzo dobre wiązanie, symetryczny układ owoców w gronie, szybki rozwój kolejnych gron, również podczas upalnego lata, dużą wytrzymałość na suchą zgniliznę wierzchołkową.
Mamirio F1 to malinowy pomidor do uprawy szklarniowej. Silny wigor pozwala na uprawę w cyklu przedłużonym. Sadzenie roślin można prowadzić już od połowy stycznia. Zalecane jest szczepienie roślin oraz regulowanie owoców do 4 w gronie oraz utrzymywanie prawidłowej ilości liści tak, aby owoce były zacienione. Owoce są lekko płaskie i żebrowane o wielkości ponad 200 g. Latem w okresie drobnienia owoców wielkość jest nieco mniejsza – 160-170 g. Są trwałe i twarde, a dzięki krótkiej i zakrzywionej szypułce możliwe jest sortowanie mechaniczne.KOMENTARZY: 0
TWOJA OCENA:
Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym, który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.

Dodaj komentarz

Nick:
Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka:

Jeżeli chcą Państwo zamieścić komentarz do tego artykułu, prosimy o wypełnienie znajdującego się po lewej formularza.

Państwa komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora. Hortpress Sp. z o.o. zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy bez konieczności podania powodu.

Prezentowane komentarze nie przedstawiają stanowiska Hortpress Sp. z o.o., a jedynie ich autorów.