środa, 30 lipca 2014

WARZYWA / AKTUALNOŚCI

DATA PUBLIKACJI: 05.08.2011
AUTOR: Maria Rogowska

Komunikat warzywniczy - gnatarz rzepakowiec


Komunikat warzywniczy - gnatarz rzepakowiec Gnatarz rzepakowiec

Na roślinach może pojawić się gnatarz rzepakowiec. Larwy drugiego pokolenia chętnie żerują na warzywach kapustnych – przede wszystkim kapuście, chrzanie, rzodkiewce uprawianej na zbiór jesienny, rzodkwi i rzepie. Jest szczególnie groźny dla młodych roślin. Po kilku dniach żerowania larw pozostawiają tylko grube łodygi. Starsze rośliny przy masowym wystąpieniu szkodnika mają zeszkieletowane liście, na których pozostają tylko grubsze nerwy. Larwy wyglądem przypominające gąsienice motyli. Szkodliwość gnatarza rzepakowca polega na wielkiej żarłoczności larw oraz na trudności ich wykrycia w początkowym okresie wystąpienia i żerowania. Przy dużej liczebności, wystarczy kilka dni, aby zniszczyły całkowicie rośliny na plantacji. Plantacje powinny być lustrowane co kilka dni – do końca września. W przypadku wystąpienia szkodnika należy wykonać opryskiwanie jednym z zalecanych insektycydów. W miarę możliwości należy dokładnie pokryć cieczą także dolną stronę liści.

Szczegółowe informacje o sposobach zwalczania chorób i szkodników w uprawach warzywnych można znaleźć w „Programie ochrony roślin warzywnych na rok 2011” wydawnictwa Hortpress.KOMENTARZY: 0
TWOJA OCENA:
Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 2.5 z 5. 2 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.

Dodaj komentarz

Nick:
Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka:

Jeżeli chcą Państwo zamieścić komentarz do tego artykułu, prosimy o wypełnienie znajdującego się po lewej formularza.

Państwa komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora. Hortpress Sp. z o.o. zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy bez konieczności podania powodu.

Prezentowane komentarze nie przedstawiają stanowiska Hortpress Sp. z o.o., a jedynie ich autorów.